» חשיבותו של ממ"מ לבית הספר

מתכננים הקמה של בית ספר חדש או משדרגים מבנה קיים? חלק בלתי נפרד מהשטח הבנוי חשוב לייעד לבניה של מתחם המגן על תלמידי בית הספר במקרה של אירוע טרור, מלחמה או רעידת אדמה. מהו הממ"מ ומהי חשיבותו במוסדות חינוך בארץ? על כך במאמר הבא.

בשנים האחרונות ישראל נאלצת להתמודד עם מגוון גדול של סכנות מכיוונים שונים. מעלינו נוחתים טילים המגיעים ממספר מקורות, מתקפות טרור הפכו להיות כמעט עניין שבשגרה ברחבי העולם וגם בישראל אנו עדים למספר התקפות כאלה מדי שנה וכעת הסכנה מגיעה גם מלמטה, לוחות טקטוניים שצצים גורמים לרעידות אדמה ברחבי הארץ ועשויים להוביל לאסון לאומי.

הילדים שלנו חשופים יותר

הילדים שלנו, הנמצאים מרבית היום במוסדות החינוך חשופים לכל אותן סכנות במשך היום, אך קיימת דרך להפחית את הסכנה באמצעות בנייה של מרחב מוסדי מוגן (או בראשי התיבות ממ"מ). המבנה, העשוי מבטון מזויין משולב במתכות חזקות מסוגל לעמוד בפני מרבית הסיכונים הקיימים וכיום אנו עדים ליתרונות מרחב מוגן זה בהתקפות על אזור הדרום ואזור הצפון הסובלים מחוסר יציבות בטחוני רציף לאורך יותר משני עשורים.

איך נראה הממ"מ?

כיום, כל עסק או מפעל גדול מחוייב להתקין ממ"מ על מנת שבעתות חירום בהוראת פיקוד העורף או בזמן אזעקה יוכלו העובדים לרוץ למרחב מוגן בתוך דקות. גם במוסדות החינוך, בהם לומדים מאות ילדים יש חובה בהתקנת מרחב זה הסמוך לכיתות וניתן להישאר בו לאורך זמן. ממ"מ מתקדם כולל מנגנונים מתקדמים לסינון אוויר, לאיטום מוחלט וניתן להשתמש בו בעת הצורך גם כמרחב נוסף לפעילויות יום יומיות. את המתחם אפשר לצבוע ולעצב בצבעים שונים, כאשר על פי הנחיות פיקוד העורך הפתחים השונים והמדרגות בו צריכים להיות מסומנים בצבעים זוהרים ובולטים.

שומרים על אורח חיים רגיל גם בעיתות מלחמה

התקנת ממ"ד בבית הספר מאפשרת לא רק שהות קצרה אלא גם מהווה אפשרות ארוכת טווח לתקופות בהן ישראל נמצאת תחת סכנות של מתקפה או רעידות אדמה תכופות. בתוך הממ"מ, שגודלו תלוי בכמות התלמידים והמורים שהוא אמור לשרת, אפשר להעביר יום שלם של שיעורים כאשר המתחם זוכה לאוורור או חימום מתאימים לאופיו וכן לתאורה מספקת.

כך, הילדים יוכלו להמשיך באורח החיים השגרתי יחסית גם בתקופות לחוצות ומתוחות והוריהם יכולים להמשיך ללכת לעבודה בראש שקט כאשר הם יודעים כי גם בשעות הלימודים הילדים נמצאים במקום בטוח, או שיש באפשרותם להתפנות לממ"מ בתוך דקות ספורות.

אילו ממ"מ אנו מספקים?

ב"אורטק" אנו מתמחים בהקמת ואספקת ממ"מים מוכנים העומדים בתקני ISO המחמירים בתחום. כל ממ"ד או ממ"מ פרי ידנו יכול לכלול תאורת חירום, תאורה פלורסנטית קבועה סטנדרטית, חלון עם דלתות הדף וחלון אלומיניום לצד צנורות אוורור ע"פ תקן פק"ר. למעשה, תוך מספר ימים תוכלו להוסיף למוסד החינוכי שלכם את הממ"מ המוכן מראש ורק מותקן במקום לאחר קבלת האישורים הנדרשים מהרשות העירונית בה ממוקם בית הספר.

 • צרו עימנו קשר:
 • למה לבחור בנו?

  • אורטק מספקת פתרונות מיגון מתקדמים, הדף ובליסטיקה למבנים ואתרים קיימים בארץ ובחו”ל
  • אורטק, הינה ספק מאושר של משרד-הביטחון ופועלת לפי תקן ISO
  • אנו מומחים במיגון – החברה מספקת פתרונות מיגון מתקדמים כנגד פריצה הדף ובליסטיקה
  • אנו עובדים בשיתוף פעולה עם טובי המומחים בארץ ובעולם, בתחומי המיגון והבטיחות
  • מפיץ מורשה של ציפויי חלונות - 3M