» דגשים לאבזור מרחבים מוגנים

דגשים לאבזור מרחבים מוגנים

במזרח התיכון, התנאים משתנים מדי יום ולפעמים גם מדי שעה. תחושה של רגיעה הקיימת כרגע יכולה להתהפך בקלות, כאשר סבב של אלימות מגיע מצפון או מדרום. משום כך, חשוב להכיר את הסוגים השונים של המרחבים המוגנים ובמיוחד חשוב לדעת כיצד יש לאבזר אותם. אם ברשימה שלכם ניתן למצוא גנרטור חשמלי, אתם צודקים בהחלט אבל כדאי להוסיף לרשימה עוד כמה פריטים חיוניים.

מה להכניס לממ"ד

החל משנות התשעים של המאה הקודמת, חויבו הקבלנים לצייד כל דירה חדשה בממ"ד, הלא הוא המרחב המוגן הדירתי. מדובר בחדר בעל קירות עבים במיוחד, המצויד בחלונות ממוגנים וגם בדלת ממוגנת. בחדר המוגן, שיכול להיות גם חדר שהתווסף ונבנה בבניין ישן או במבנה שבמקורו לא הכיל ממ"דים, כדאי למקום ציוד כדוגמת גנרטור חשמלי ותאורת חירום. בנוסף, חשוב שבחדר תהיה מוכנה, על כל צרה שלא תבוא, ערכה ובה ציוד לעזרה ראשונה.

כיצד נתארגן בממ"ד

לצד הממ"דים הקיימים במבני מגורים, יש גם מרחבים מוגנים שנועדו למוסדות וארגונים. חדרים כאלה ידועים כ"מרחב מוגן מוסדי" או בקיצור – ממ"מ. כפי שחשוב לאבזר את הממ"ד בערכת עזרה ראשונה, גנרטור חשמלי ותאורת חירום, כך חשוב לאבזר גם את הממ"מ. אך לא רק את הפריטים הללו כדאי למקם במרחבים המוגנים הללו. בנוסף לכך, חיוני שיהיו גם אמצעי כיבוי אש. בממ"ד ניתן להסתפק בדרך כלל במטף כיבוי בינוני בגודלו בעוד שבחדר שמיועד לשכן מספר גדול של אנשים כדאי שיהיו כמה וכמה מטפים ומומלץ שיהיו גם אמצעים לגילוי אש ועשן ופתרונות כיבוי נוספים.

מים ומזון – חובה

לצד ממ"דים ומרחבים מוגנים מוסדיים, יש בנמצא מרחבים מוגנים מסוגים נוספים. ישנן חברות שמבצעות הסבה למקלטים, והופכות אותם למרחבים מוגנים חזקים במיוחד. בנוסף, יש גם מרחבים מוגנים שהם למעשה חלקים מסוימים של מבנה שבהם הותקנו אמצעי מיגון בשלב מאוחר יותר, לאחר האכלוס. חברות מיגון הפועלות על פי התקנים וההמלצות של פיקוד העורף מסוגלות להתקין פלטות למיגון וכן אמצעים נוספים לפי הצורך, למשל מערכת לסינון גזים, דלתות מוגנות וחלונות מחוזקים.

בכל מרחב מוגן באשר הוא, חיוני לשמור בהישג יד אמצעי תקשורת, כגון רדיו הפועל באמצעות בטריות או עם חיבור לגנרטור. כדאי שיהיה גם חיבור לאינטרנט, בכדי שניתן יהיה לשמוע את ההנחיות של הגורמים המוסמכים, הממשלה, משרד הביטחון ופיקוד העורף. כמו כן, יש לדאוג לכמות מספקת של מים ומזון (מזון יבש וקופסאות שימורים). הכמות נקבעת לפי גודל המרחב המוגן ולמעשה, לפי מספר האנשים שעשויים להימצא בו בשעת חירום. יש להוסיף על כך גם תרופות נפוצות וכמובן תרופות לחולים כרוניים, אם ישנם כאלה. עוד יש לדאוג שיהיה כסף מזומן, מסמכים חשובים, לרבות תעודות זהות ורישיונות נהיגה וכן מספרי טלפון של מוקדי החירום – כיבוי אש, מד"א וכיוצא בזה.

 • צרו עימנו קשר:
 • למה לבחור בנו?

  • אורטק מספקת פתרונות מיגון מתקדמים, הדף ובליסטיקה למבנים ואתרים קיימים בארץ ובחו”ל
  • אורטק, הינה ספק מאושר של משרד-הביטחון ופועלת לפי תקן ISO
  • אנו מומחים במיגון – החברה מספקת פתרונות מיגון מתקדמים כנגד פריצה הדף ובליסטיקה
  • אנו עובדים בשיתוף פעולה עם טובי המומחים בארץ ובעולם, בתחומי המיגון והבטיחות
  • מפיץ מורשה של ציפויי חלונות - 3M