» למה תוכניות בניה צריכות לכלול ממ"דים?

כאשר משרטטים תוכניות בניה, מבקשים להשיג בכך כמה מטרות חשובות, הן תכנוניות והן הנדסיות. התוכניות הללו חייבות לכלול גם ממ"דים או מרחבים מוגנים. זה נכון גם כאשר מדובר בבניית מבנה חדש וכמובן גם בשיקום או שיפוץ מבנים (למשל במסגרת תמ"א 38 או פינוי בינוי).

מרחבים ממוגנים להתמודדות עם איומים

כל תוכנית בניה של מבנה כזה או אחר אמורה להשיג כמה מטרות. ראשית, תוכניות בניה נועדו לסייע בשיתוף פעולה בין כמה גורמים מעורבים בתכנון מבנה נתון. שנית, התוכנית נועדה לקבל אישור מהגורמים המוסמכים (כגון רשות מקומית) לפני שמתחילות העבודות באתר. שלישית, התוכנית נועדה לאפשר ביצוע יעיל של העבודות מרגע בו מתחילים להכשיר את הקרקע ועד לעבודות הגימור.

כדי להבין מדוע תוכניות בניה מודרניות צריכות לכלול גם ממ"דים או מרחבים מוגנים צריך להזכיר את האיומים בפניהם עומדת מדינת ישראל. הדפסה של תוכניות כאלה תכלול מרחבים מוגנים שנועדו לספק חלופה למקלטים המיושנים שהיו נהוגים בעבר. בניית מרחבים מוגנים וממ"דים מאפשרת הגעה מהירה מאוד לאזור ממוגן. אין צורך לצאת מהדירה או מהבניין. כמו כן, המרבים המוגנים נועדו לספק הגנה לא רק מנשק קונבנציונלי. בניית הממ"דים מקנה הגנה גם מפני הסיכונים שבנשק לא קונבנציונלי כדוגמת נשק ביולוגי או כימי ובמידה מסוימת גם אטומי. ההגנה הזאת מיושמת על ידי שילוב עם מערכות המסננות את האוויר ומונעות כניסת אוויר נגוע פנימה.

עמידות בעומסים ובהדף

בניית חדר מוגן, מרחב מוגן או ממ"ד בהסתמך על תוכניות מאושרות נעשית באמצעות מכלולים חזקים ועמידים במיוחד. בין היתר, התוכנית צריכה להביא לידי ביטוי יציקה של קירות בטון עבים וכן תקרות מחוזקות בשילוב רשת פנימית ורשת חיצונית. חשוב לציין כי תכנון המרחבים המוגנים ובנייתם לוקח בחשבון היבטים הנדסיים כגון עומסים חריגים הנוצרים בשל גלי הדף וכן בשל רעידות אדמה. כאן טמון היבט חשוב לא פחות של אותם מרחבים ממוגנים. הללו נועדו לשפר את יציבות המבנה כולו בפני זעזועים גיאולוגיים, יציבות משופרת לעומת זו שתתקיים במבנה מיושן וללא מרחבים ממוגנים.

גם הפתחים ממוגנים

לא רק הקירות, הרצפה והתקרות חייבים להיבנות כך שיהיו בעלי עמידות משופרת. בניית ממ"ד או כל מרחב מוגן מוסדי חייבת להתבצע תוך שימת לב לפתחים – חלונות ודלתות. בתקנות מוגדרים היטב המרחקים המותרים והמינימליים שבין דלתות לבין קירות החוץ. במקרים מסוימים יהיה צורך בהקמת קיר כמחיצת מגן שיוצב מול הדלת. הדלת של מרחב מוגן וכך גם החלונות צריכים להיות עמידים בפני הדף ופיצוץ.

יש לציין כי כיום ניתן להקים חדרים מוגנים וחדרי ביטחון גם למבנים קיימים, שלא תוכננו עבורם ממ"דים מקוריים. מיגון זה יכול להיעשות בצורה של תוספת בניה או ביצירת חיזוקים לקירות קיימים תוך התאמה לסוג המבנה וייעודו.

 • צרו עימנו קשר:
 • למה לבחור בנו?

  • אורטק מספקת פתרונות מיגון מתקדמים, הדף ובליסטיקה למבנים ואתרים קיימים בארץ ובחו”ל
  • אורטק, הינה ספק מאושר של משרד-הביטחון ופועלת לפי תקן ISO
  • אנו מומחים במיגון – החברה מספקת פתרונות מיגון מתקדמים כנגד פריצה הדף ובליסטיקה
  • אנו עובדים בשיתוף פעולה עם טובי המומחים בארץ ובעולם, בתחומי המיגון והבטיחות
  • מפיץ מורשה של ציפויי חלונות - 3M