» בטיחות בתכנון ובנייה של מבנים מוגנים

מבנים מוגנים הם למעשה הגדרה כוללת לכל סוגי המבנים בהם מצויים מרחבים מוגנים נקודתיים ו/או כאלו הנבנים בהתאם לדרישות מיגון ספציפיות בהתאם למיקומם ואופן השימוש בהם. הפתרון המיגוני הנפוץ ביותר כיום לצרכי מיגון חדרים בבתים פרטיים במסגרת מיגון לשוק האזרחי מבוסס על חיזוק קירות של חדרים קיימים ובאמצעות החלפת דלתות וחלונות מיגון. פעולות המיגון השונות חייבות להיעשות בהתאם לחוק ההתגוננות האזרחית (תשי"א 1951) במסגרתו נקבעה חובה על כל אזרח במדינת ישראל להקים מרחב מוגן בסביבת מגוריו.

תכנון מבנים מוגנים

תכנון מבנים מוגנים הינה פעולה המיושמת גם במסגרת תכנון, הקמה ובנייה של מבני מגורים ומבני ציבור חדשים וגם במסגרת חיזוק מבנים ומיגונם במסגרת תהליכי תמ"א 38 המיועדים בעיקר לצרכי התגוננות מבנים מפני רעידות אדמה אך העבודה המיגונית בהם כוללת גם הקמה של מרחבים מוגנים דירתיים (ממ"דים) בכל דירה או מרחבים מוגנים קומתיים (ממ"קים) בכל קומה במבנה. במבנים חדשים קיים הכרח לשלב בצורה האופטימאלית ביותר את חומרי המיגון כבר בשלב המבנה ואילו במבנים קיימים קיים הכרח בשימוש בתוספות בנייה וחיזוקים ממגנים.

כך או אחרת, הליך תכנונם של מבנים מוגנים חייב להיעשות על ידי צוות אדריכלים ומהנדסים העוסקים ומתמחים בנושא מיגון לשוק האזרחי או מיגון לשוק הצבאי, כאשר את הליכי העבודה מלווים גם מדריכי בטיחות בעבודה האמונים על פיקוח ניהול בטיחות לעובדים במקום.

בטיחות בעבודה

על פי חוקי העבודה במדינת ישראל, בכל בית עסק בו עובדים למעלה מ-50 עובדים במקביל, לרבות, אתרי בנייה, קיים הכרח במינויו של ממונה בטיחות בעבודה שבין יתר תפקידיו המקצועיים תוכלו למצוא: שירותי ייעוץ בכל הנוגע ליישום נוהלי בטיחות, ניסוח ומעקב אחר המלצות שונות להגברת המודעות לנוהלי הבטיחות בקרב ציבור העובדים במקום, בניית תכנית המפרטת בתוכה את מכלול גורמי הסיכון הרלוונטיים לעבודה המיושמת במקום, הדרכות בטיחות לציבור העובדים, ניהול בטיחות לעובדים באמצעות רענון נהלי בטיחות, בניית תכנית חירום לצרכי התגוננות מפני אירועים ביטחוניים, אסונות טבע וכדומה, תחקור תאונות עבודה וכדומה.

כיצד לבחור חברה המתמחה בתכנון מבנים מוגנים?

תכנון מבנים מוגנים הינה פעולה מקצועית החייבת להיעשות על ידי אנשי מקצוע מנוסים ומובילים בתחום האדריכלות, הנדסת מבנים ותחום הבטיחות בעבודה וזאת לצרכי תכנון אופטימאלי של אמצעי המיגון השונים הנדרשים לכם בהתאם להוראות התקן (על פי חוקי ההתגוננות האזרחית וחוקי בנייה נוספים) ובהתאם לתנאי השטח, גורמי הסיכון וההתגוננות מפניהם. כמו כן, מומלץ לשכור את שירותיהן של חברות שהתמתחותן בתחום חולשת גם על תכנון מבנים מוגנים לשוק האזרחי וגם לשוק הצבאי כאחד וזאת במסגרת פרויקטים שונים אותן ביצעה החברה בתחום המיגון. בנוסף, אנו ממליצים לכם לבחון את שיטות העבודה המיושמות על ידי החברה ואת היקף השירותים המוצעים על ידה למטרות בנייה ו/או שיפוץ של מבנים מוגנים.

 • צרו עימנו קשר:
 • למה לבחור בנו?

  • אורטק מספקת פתרונות מיגון מתקדמים, הדף ובליסטיקה למבנים ואתרים קיימים בארץ ובחו”ל
  • אורטק, הינה ספק מאושר של משרד-הביטחון ופועלת לפי תקן ISO
  • אנו מומחים במיגון – החברה מספקת פתרונות מיגון מתקדמים כנגד פריצה הדף ובליסטיקה
  • אנו עובדים בשיתוף פעולה עם טובי המומחים בארץ ובעולם, בתחומי המיגון והבטיחות
  • מפיץ מורשה של ציפויי חלונות - 3M