» תכנון ושיפוץ ממ"ד בבית פרטי – מה הדגשים שיש לדעת

19.05.2019
|
0 תגובות
|

תכנון ושיפוץ ממ"ד (מרחב מוגן דירתי) בבית פרטי, מאפשר לדיירים ולבעלי הבית להפוך את אחד החדרים בבית לממ"ד – מרחב מוגן דירתי. זאת, על פי ההמלצות של פיקוד העורף ועל פי התקנות הקיימות. המשתנות מעת לעת. חדר ממ"ד צריך להיות, על פי התקנות הללו, בעל גודל מינימאלי (תשעה מ"ר)י, תוך שהוא מכיל מערכות אוורור, סינון ומיגון, ומותאם לדרישות אחרות, נוסף על גודל ואוורור. ככלל, ההמלצה היא לבנות ממ"ד בכל בית, כאשר אחת המטרות של פרויקטים מסוג תמ"א 38 למשל, הינה יצירת מרחב מוגן  בכל בית. זאת, בנוסף למיגון וייצוב המבנה עצמו מפני רעידות אדמה. גודל החדר והאוורור הם רק אפס קצה של מסכת ההנחיות, שכל כולן נוגעות בניית המיגון.

שיפוץ ותכנון ממ"ד

בבתים ובניינים ישנים, שיפוץ ותכנון ממ"ד חייבים להתבצע באופן המקצועי ביותר, תוך התאמת המבנה של החלל לצרכים של הדיירים בבית. ההנחיות קובעות כללים ברורים בכל האמור בשיפוץ של אחד החדרים בבית והפיכה שלו לממ"ד, שיוכל לעמוד בפגיעה ישירה של רקטה בבית. עד היום הצטברו, למרבה הצער, עשרות הוכחות לכך שבנייה נכונה של הממ"ד היא מצילת חיים.

קבלן שיפוצים מקצועי ורשום

נכון להיום ישנם כמה פרמטרים ודרישות מרכזיות, אחת הדרישות בכל האמור בשיפוצים ותכנון של ממ"ד, היא שהעבודה תבוצע על ידי קבלן שיפוצים בראשון לציון רשום ומקצועי, ברמה הגבוהה ביותר. קבלן רשום לצורך העניין הוא אך ורק קבלן הרשום בספר הקבלנים אצל רשם הקבלנים במשרד השיכון. קבלן שאיננו רשום, איננו רשאי על פי חוק לבצע עבודה של שיפוץ ותכנון ממ"ד.

דגשים שיש לגעת בנושא תכנון ושיפוץ ממ"ד בבית פרטי

כאמור לעיל, התאמה של אחד החדרים בבית הפרטי והפיכה שלו לממ"ד, יכולה להתבצע אך ורק על ידי קבלן רשום. בנוסף, החדר שיהפוך לממ"ד חייב לעמוד באמות מידה התחלתיות, הן מבחינת הגודל והן מבחינת המבנה שלו. פיקוד העורף פרסם כללים ברורים מאד בנושא, שחייבים להיות מיושמים ככתבם וכלשונם. בין השאר, כרוכה ההתאמה של חדר לממ"ד בהתקנת מערכות אוורור וסינון, התאמת שטח הממ"ד ותיקון שלו, אם נדרש, על מנת להביא את השטח שלו למינימום הנדרש של 9 מ"ר. זה המקום לציין, עם זאת, שיש שוני בין ממ"דים שנבנים בישובים עורפיים ממ"דים בישובים הקרובים לאזורי חיכוך, והקבלן המבצע צריך להיות מודע להם.

אם יש לך עניין בבנייה או בשיפוץ ממ"ד, זה המקום הנכון עבורך. כדאי ליצור קשר כבר כעת ולעשות צעד חשוב לשיפור הביטחון והבטיחות שלך ושל כל בני הבית. אורטק מערכות מיגון בע"מ אמונה על יישום תהליך השיפוצים כאמור לעיל, תוך עמידה בכל הדרישות העדכניות של פיקוד העורף. אנשי המקצוע שלנו יבדקו את המצב, יבנו תוכנית שיפוצים ויוציאו אותה אל הפועל במהירות וביעילות המרבית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *