» 5 דברים שחשוב לדעת על שיפוץ מקלט

14.11.2018
|
0 תגובות
|

מרבית המקלטים בארץ אינם נמצאים בשיא התקינות ולמעשה כל בעיה או פגם במקלט עלולה להיות מסכנת חיים ברגע של לחימה.

שיפוץ מקלט הוא לא רק בהיבט האסתטי והחיצוני אלא השיפוץ צריך להיות בדגש על תקינות החדר המוגן. על מנת לדעת איך משפצים מקלט כראוי, ליקטנו עבורכם חמישה דברים שחשוב לדעת על שיפוץ מקלט וחדרים ממוגנים.

חמישה דברים שחשוב לדעת על שיפוץ מקלט

ראשית כל חשוב לציין כי שיפוץ מקלט, בשונה מחדרים אחרים בבית, לא ניתן לעשות לבד ורצוי להיעזר באנשי מקצוע או בחברה מיומנת ומנוסה שיודעת כיצד לבצע את השיפוץ. אחת הבדיקות החשובות שיש לעשות כשחושבים על שיפוץ המקלט היא לבדוק את שלד הבטון. בדיקה זו יכולה להתבצע על ידי מהנדס מומחה שיודע כיצד לגלות ליקויים במבנה ולציין מה ואיך צריך לתקן ולשפץ.

המקלט אמור לשמש אותנו ברגעי חירום וסכנה אך רבים נוהגים להשתמש במקלטים גם למטרות אחרות ובשגרת היום יום. על מנת שהמקלט יהיה שימושי ובטיחותי, רצוי לוודא כי האינסטלציה והסניטציה תקינה – וזאת בכדי שניתן יהיה לעשות בה שימוש בעת הצורך.

יש לבדוק כי הברזים, הכיורים, אסלות, מיכלי מים ומקלחות – עובדים כראוי ובמידה והם אינם תקינים יש לשפץ אותם באופן מקצועי או להתקין מערכת שירותים כימיים. בחדרים ממוגנים פרטיים, נושא זה פחות רלוונטי אך זו בהחלט אחת הנקודות החשובות במקלטים ציבוריים ומשותפים.

מבחינה אסתטית, מרבית המקלטים הציבוריים בארץ די ישנים והתחזוקה לא אולטימטיבית. בעת שיפוץ מקלט ניתן גם להוסיף צבע, לדאוג לניקיון בסיסי ואף הדברה. פעולות שיפוץ אלו נחשבות לקלות יחסית וניתן לבצען באופן עצמאי או להזמין איש מקצוע במחיר סביר שיעשה זאת עבורכם.

חשוב מאוד להבין כי המבנה של חדרי הממ"ד והמקלטים שונה משאר החללים ולמעשה חומר הבטון הוא העיקרי במבנים אלו. ניסור בטון לקיר במקלט במהלך שיפוץ צריך להתבצע על ידי אדם מנוסה היודע כיצד לבצע ניסור בטון.

 

במידת הצורך, ניתן לשפץ את המקלט באמצעות עבודות ניסור בטון אך רק במקרה שקיבלתם ייעוץ של איש מקצוע. חשוב לשים דגש על איטום המקלט, תקינות הדלת ופתחי האוורור והחלונות. נושא הדלתות ותקינותן חשוב מאוד מכיוון שברגע האמת חדר הממ"ד והמקלט חייב להיות סגור לחלוטין – במידה והדלת איננה תקינה, בטיחות ויעילות המקלט קטנה משמעותית.

 

שיפוץ מקלט באופן מקצועי ומנוסה – לא להתפשר על התקנות והחוקים

לסיכום, בטרם התחלת השיפוץ במקלט יש לוודא מהם החוקים וההוראות של פיקוד העורף. רק לאחר מכן ניתן להתחיל את עבודת השיפוץ ולהיעזר בחברה מקצועית אשר עובדת לפי התקן ובעלת אישור ממשרד הביטחון. אל תתפשרו בכל הנוגע לשיפוץ המקלט מכיוון שזהו חלל חשוב מאין כמותו, במיוחד במציאות בה אנו חיים לאורך השנים האחרונות.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *