» ממ"ד- מרחב מוגן דירתי

המציאות בישראל לא פשוטה. כל כך לא פשוטה עד שעל פי חוק, כל בניין שנבנה לאחר שנת 1991 חייב בממ"ד. בעקבות מלחמת המפרץ בה היה חשש מהפצצות אוויריות וגזים רעילים הוחלט הוחלט שכל הבניות החדשות יהיו במרחב מוגן מפני תרחישים אלו. כיום ישנה מגמה הולכת ופושטת להוסיף ממ"ד לדירה או בית שנבנו לפני החוק. אבל, ישנו רווח כפול בבניית ממ"ד. גם מרוויחים ביטחון בבית, וגם חדר נוסף.

 • ממ״ד – יחידות תקניות לפי דרישות פיקוד העורף
 • אספקה מהירה ובנייה בסטנדרטים גבוהים
 • ניתן לקבוע רמות גימור בהתאם לדרישות הלקוח
 • החברה הינה ספק מאושר של משרד הביטחון ומחזיקה בתקן ניהול ISO 9001
 • היחידות היבילות מסופקות בצמוד למבנה או לתוך המפעל באמצעות מערכות שינוע
 • החברה מתחייבת לאיכות המוצר, מחירים אטרקטיביים ועמידה בלוחות זמנים עד לאספקה באתר הלקוח
 • היחידות מיועדות לקומות קרקע

מרחב מוגן – מה זה בעצם ממ"ד

מרחב מוגן דירתי, הוא בעצם חדר נוסף בבית שנבנה באופן אשר יכול להגן על יושביו במקרה הצורך. על פי התקן, שטחו המינימלי של ממ"ד צריך להיות לכל הפחות תשעה מטרים רבועים בתוך החדר, כלומר לא כולל הקירות. תקן זה הופך את הממ"ד לחדר לכל דבר ועניין. ישנם שלל תקנות של פיקוד העורף בהם צריך לעמוד לפני בניית והתקת הממד בביתכם. חשוב לציין שלמרות שישנם תקנים וחומרים מסויימים בהם יש להשתמש בבניית הממ"ד, לאחר מכן אין כל מניעה לעצב אותו לפי טעמכם האישי – צביעת הקירות, ריצוף לבחירתכם וכמובן עיצוב הממ"ד עצמו.
מטרתו העיקרית היא להגן על הדיירים מפני טילים והתקפות אוויריות, יכולת התגובה להכנס אל חדר מרחב מוגן בזמן קצר יחסית. החדר גם אטום לגזים רעילים שלא יכולים לחדור לתוכו. דלת החדר והחלון בנויים אחרת ממבנים אחרים ומבטיחים אטימה מקסימלית.
על פי החוק כל בניין חדש או תוספות בנייה מחוייבות למקלט ביתי.

מרחב מוגן לדירה

ממ"ד

 

 

מרחב מוגן – ממ"ד לעומת חדר רגיל

חדרים רגילים בביתכם עשויים לרוב מקירות שאינם מקנים הגנה מירבית מפני הסיכונים אנו נחשפים אליהם בזמן מלחמה כמו טילים לדוגמה לעומת מרחב מוגן.
אחד היתרונות הבולטים של הוספת ממ"ד לבית, מעבר לביטחון שהוא מקנה, הוא היותו חסכן בבירוקרטיה. אם לצורך הוספת חדר יש צורך באישורים רבים מהרשות המקומית אגף התכנון וועדות שונות, כמו כן גם הסכמה של אחוז גבוה במיוחד של הדיירים בבניין, אזי בממ"ד רוב העניינים הסבוכים הללו נחסכים. כיוון שמדובר בחדר מרחב מוגן, הרשויות נוטות להקל במיוחד בכל הנוגע למתן אישורי בנייה. אבל יודגש כי יש לקבל אישורי בניה בהתאם לחוק.

אולם, מעבר לבירוקרטיה והמיגון, הממ"ד, כפי שאמרנו, הוא חדר שיכול לשמש כחדר בבית לכל דבר ועניין. ניתן להתקין בו חלון, גופי תאורה וכמובן להפוך אותו לחדר שינה או טלוויזיה ולרהט אותו כאהבת נפשכם. יש לציין שעל פי הנחיות פיקוד העורף, אין להסב את הממ"ד לחדר ארונות או מחסן כיוון שכך לרוב לא ניתן להשתמש בו בצורה יעילה בשעת הצורך. איזורי אחסון גדולים כמו ארונות גוזלים שטח נכבד מהחדר, ובעת הצורך שטח זה עלול להיות קריטי לנוחות השימוש בו.

יתרון נוסף הוא לאנשים שגרים בבית פרטי. הוספת ממ"ד בבית פרטי היא קלה במיוחד, שכן היום ישנן חברות אשר מייצרות את הממ"ד כמבנה יביל, וכל שנותר לעשות הוא להביא אותו אליכם הביתה ופשוט להניח אותו ליד הבית, ללא צורך בשבירת קירות ובנייה מחודשת.

יש לשים לב למי אתם פונים כאשר אתם מחליטים להוסיף ממ"ד לבית, לא כל חברה שמציגה את עצמה כמשווקת של חדרי מרחב מוגן יכולה באמת לעשות זאת. וודאו כי החברה אליה פניתם בונה בהתאם לתוכניות מאושרות של פיקוד העורף ומחזיקה תכניות ויכולות בהתאם.

מרחב מוגן עבור כל דירהמרחב מוגן לתושבים

 

 • צרו עימנו קשר:
 • למה לבחור בנו?

  • אורטק מספקת פתרונות מיגון מתקדמים, הדף ובליסטיקה למבנים ואתרים קיימים בארץ ובחו”ל
  • אורטק, הינה ספק מאושר של משרד-הביטחון ופועלת לפי תקן ISO
  • אנו מומחים במיגון – החברה מספקת פתרונות מיגון מתקדמים כנגד פריצה הדף ובליסטיקה
  • אנו עובדים בשיתוף פעולה עם טובי המומחים בארץ ובעולם, בתחומי המיגון והבטיחות
  • מפיץ מורשה של ציפויי חלונות - 3M